Постанова НБУ № 63 від 10.02.2016р.
зі змінами, внесеними Постановами НБУ №390 від 04.10.2016р., № 93 від 14.08.2018р., № 168 від 28.12.2019р.

Рекомендації щодо застосування

Крок вперед - два кроки назад

Прийняттям Постанови № 195 від 04.06.2013г. Національний банк України скасував дію своєї Постанови № 493 з усіма подальшими змінами і доповненнями до нього, і ввів в дію нові «Правила з організації захисту приміщень банків України».

Постанова рясніє безліччю нових термінів, складено досить складно. Тому, фахівці ТОВ «БАНКСПЕЦЗАХИСТ», використовуючи свій багаторічний досвід практичної роботи щодо технічного укріплення банків, пропонують свої коментарі з метою найбільш ефективної реалізації відповідних вимог НБУ.

За останні роки ми всі були свідками поступового, але дуже цілеспрямованого посилення вимог Національного банку до забезпечення безпеки касових працівників. Останнє, вже відмінне, Постанова № 493, в дуже жорсткій формі наказувало необхідність установки кулестійких огороджувальних конструкцій робочих місць касирів, сертифікованих по ДСТУ 4546 і ДСТУ 4547. Єдиним випадком, в якому допускався відмова від установки захисних конструкцій, було використання АТМ-систем, в яких гроші захищені сертифікованим АТМ-сейфом і обробляються в автоматичному режимі. Також автоматично формується необхідна до видачі сума. Ні клієнт, ні касир не мають доступу до грошей.

Альтернативність вибору між захисними конструкціями і АТМ-системами збереглася і у знову прийнятій Постанові № 195, але з декількома істотними застереженнями.

По-перше, банкам, розташованим у сільській місцевості, в яких сума цінностей становить менше 20 мінімальних зарплат, дозволили самостійно визначати необхідність захисту робочих місць касирів.

По-друге, в Постанові вводиться нове визначення АТМ-системи, яка, з точки зору НБУ, може бути автоматичною, автоматизованої та напівавтоматизованих.

Далі регулятор призводить власні, для цілей даної Постанови, визначення та приклади трьох вище зазначених видів АТМ-систем. І ось тут уже потрібно більш ретельний аналіз, тому що від цього залежить прийняття рішення про спосіб захисту робочих місць касирів.

У Державному стандарті України ДСТУ 4012-1 наводиться визначення автоматичної касової машини (АТМ) і АТМ-системи. Цитуємо:

п. 3.19 автоматична касова машина; АТМ ( Automatic Teller Machine ) - засіб для зберігання та автоматичності відавання готівкі та / або цінностей, Який кож мож Прийняти та зберігаті вклади в готівці та / або цінностях.

п. 3.20 АТМ-системи ( ATM - System ) - конструкція з вузлів, Які забезпечують Функціонування АТМ и уможлівлюють захист готівкі та / або цінностей, розміщеніх у середіні АТМ-сейфа ".

І на цьому крапка. Ніяких "автоматизованих", і тим більше - "напівавтоматизованих" АТМ-систем Державний Стандарт не передбачає. Що й логічно, тому що АТМ - це абревіатура АВТОМАТИЧНОЇ касової машини. Давайте спробуємо вимовити вголос, без скорочень, фразу: «напівавтоматизованого автоматична касова машина». Звучить незрозуміло.

Вводячи нові визначення, регулятор істотно розширив можливості банків по самостійного прийняття рішень про спосіб захисту касових вузлів. При цьому, навіть якщо відволіктися від оцінки правомірності зміни формулювань Державного Стандарту в відомчому Постанові, виникає питання про здатність «напівавтоматизованих АТМ-систем» забезпечити реальний захист. Принциповим моментом також є розуміння кого, і що ми захищаємо - касира, цінності на робочому місці або і те й інше.

Скупий платить двічі

Переклавши прийняття рішення на банківські підрозділи, НБУ поставив їх перед вибором, яким чином забезпечити реальний захист об'єкта. Розпливчасте визначення «напівавтоматизованих АТМ-системи» дозволяє підвести під це поняття безліч видів обладнання. Частково можливі варіанти вказані в Постанові як приклад - Роллер Кеш і Темпокаси, а слово «тощо» (і т.д.) в кінці речення дає волю вільним вибором.

Тому, здається розумним, застосува

Автор:

Генеральний директор ТОВ "БАНКСПЕЦЗАХИСТ"
Фрідлянд Сергій Михайлович


ТОП