Все, що необхідно знати про сейфи офісні

      Епіграф: Бідність думок породжує бідність дій, бідність дій породжує бідність.
     Основне питання, яке чує продавець магазину сейфів: «Нам потрібен сейф для офісу, бажано найдешевший. У дорогому сейфі немає потреби, вночі в приміщенні чергує вахтер. Що Ви порекомендуєте?» Дуже складно відповісти на запитання, у самому формулюванні, якого спочатку закладено кілька суттєвих помилок. Яких саме - сподіваємося, що читач відповість сам після знайомства з даним матеріалом. Для зручності стаття складена у формі питань і відповідей.

        Питання № 1

        Чи існує поняття «сейф офісний»?
     сейф офіснийЯкщо коротко - НІ. Не можна класифікувати сейфи за місцем їх експлуатації. Слово «сейф» в перекладі з англійської означає «зберігати». Тому найголовнішим є розуміння того, від яких зовнішніх впливів сейф повинен зберегти свій вміст. Тому, у найбільш загальному вигляді, сейфи підрозділяються на зламостійкі та вогнетривкі. Перші перешкоджають несанкціонованому доступу, другі протидіють небезпечним факторам пожежі (високим температурам, задимленості і т.д.). Існують також сейфи, що поєднують в собі обидві вищеназвані властивості, однак на ринку України вони представлені дуже мало. Є ще один відносно новий вид сейфів, так звані дата-сейфи, які захищають носії інформації від зовнішніх електромагнітних впливів. Будь-яка інша класифікація сейфів - за вмістом (сейфи збройні, сейфи для документів, сейфи для грошей та ін.) або за місцем їх експлуатації (сейфи банківські, сейфи офісні, сейфи меблеві, сейфи стінні і т.д.) є не дуже коректною, оскільки не відповідає на найголовніше питання - які захисні властивості має сейф, від чого він захищає свій вміст. З усього вищевикладеного випливає дуже простий висновок - сейфа офісного, як такого, не існує. Необхідно визначитися від яких небезпечних факторів потрібен захист в кожному конкретному випадку. Розуміння, що сейф експлуатується в офісі, впливає тільки вибір дизайну і розміру.

        Питання № 2
        Чи вірне твердження, що вогнестійкі сейфи краще зламостійких?

     сейф  зламостійкий сертифікованийЗнову, якщо коротко - НІ. Дане питання із серії, що краще літак або самокат? Це абсолютно різні за призначенням вироби. Також і з сейфами. Між вогнестійкими і зламостійкими сейфами дуже мало спільного, крім того, що вони захищають свій вміст.
Почнемо розгляд з сейфів зламостійких. Іноді їх називають «сейфи банківські», «сейфи касові», «сейфи броньовані», «сейфи сертифіковані». Найбільш значним моментом у вітчизняному виробництві цих сейфів став 2001 рік. Саме тоді був введений в дію Державний стандарт ДСТУ 4012.1-2001 (в даний час діє ДСТУ EN 1143-1:2014). Даний стандарт є аутентичним перекладом Євронорм EN1143. Він поклав край виробництву сейфів «на око» і ввів чіткі критерії для їх класифікації та випробувань. Стандарт підрозділяє сейфи на класи з 0 до 10 (найвищий). Клас сейфів визначається в процесі їх випробувань, під час яких сейфи піддаються руйнуванню за допомогою різних інструментів для злому - термічних, електричних, ручних і т.д. з проведенням хронометражу по кожній операції. До обов'язкових випробувань відносяться виконання, так званого, часткового та повного доступу через стінку сейфа (визначаються розміри отворів, через які повинен пройти відповідний шаблон), відкриття дверей на кут більше 30 º та випробування на руйнування вузла анкерного кріплення. Чим більше часу необхідно для завершення випробувань, тим вище клас отримує сейф за їх результатами. Наступним кроком є обстеження виробництва з боку органу сертифікації. Перевіряється можливість виробника серійно випускати продукцію з характеристиками, відповідними  зразку. Якщо результати перевірки позитивні, то орган сертифікації видає сертифікат відповідності.
        Сейфи різних класів суттєво відрізняються один від одного. Так сейфи ІІ класу мають вагу до 500 кг, а сейфи, наприклад, VIII класу можуть важити до 4 т. В захисній оболонці використовуються різні матеріали. Чим вищий клас сейфа, тим більше шарів. Мета застосування багатошарової конструкції змусить при зломі сейфу якомога частіше міняти інструменти (один шар погано ріжеться болгаркою, інший - автогеном і т.д.), що істотно ускладнює злом у реальних умовах. Велика увага у виробництві зламостійких сейфів приділяється захисту найбільш вразливого місця - замків. Їх захищають спеціальними пастками, перезамикачами і т.д., які блокують ригельна систему сейфа у разі спроби руйнуючого впливу на замки.
         Далі перейдемо до питань захисту цінностей від пожежі.
     Часто вогнестійкі сейфи називають «сейфи вогнетривкі»,  «сейфи насипні» (абсолютносейф вогнестійкий неправильний термін). З метою визначення класу вогнестійкості сейфи піддаються набору досить складних випробувань. Зокрема, їх нагрівають зовні згідно температурному графіку пожежі і заміряють температуру всередині. Якщо вона протягом тестового часу не перевищила порогове значення в 170 ? С, сейфу присвоюється клас В, 70 ? С - клас Д, 50 ? С - клас ДІС. Дане буквене значення входить у маркування сейфів. Там же вказується величина тестового часу, виражена в хвилинах, протягом якого не був перевищений температурний поріг 30,60,90, 120, 240 або 360 хвилин. Так клас сейфа 60В, означає, що при нагріванні сейфа зовні температура всередині нього не перевищила 170 ? С протягом 60 хвилин. Значення граничних температур обрані з таких міркувань:
        - При 170 ? С відбувається згортання і пожовтіння паперу;
        - При 70 ? С руйнуються кіно-і фотоматеріали;
        - При 50 ? С втрачають свої властивості магнітні носії інформації.
    Таким чином, знаючи, що необхідно зберігати в сейфі, можна вибрати виріб відповідного класу.
    Крім визначення порогу вогнестійкості сейфи піддаються ще декільком випробуванням. Їх піднімають на висоту 6м і скидають на бетонну або гравійну (в різних країнах по-різному) підставку з метою імітації обвалення перекриття. Далі розігрітий сейф обливають холодною водою (імітація гасіння пожежі). Після цих впливів сейф повинен зберегти працездатність. У разі позитивного завершення випробувань і підтвердження можливості виробника серійно випускати  продукцію, видається сертифікат відповідності.
     До цих пір мова йшла про властивості сейфів, які підтверджені незалежними випробуваннями і сертифікатами відповідності. Однак, дуже часто покупці задають питання, відповіді на які не мають чисельного підтвердження. Зокрема - захищають Чи зламостійкі сейфи від пожежі, а вогнестійкі від злому. Відповімо з обережністю - вогнестійкі сейфи забезпечують деякий захист від несанкціонованого доступу, а зламостійкі від впливу високих температур. При чому, останнє твердження зовсім не голослівно. Сейфи підприємства «Банкспецзахист», починаючи з ІІ класу опору злому мають один або декілька шарів, протидіючих автогенному різанню, які у разі пожежі істотно знижують вплив високих температур на вміст сейфа.

       Питання № 3
       Які замки краще використовувати для замикання сейфів?

       Для відповіді на це питання необхідно повернутися до класифікації сейфів.
   Для замикання зламостійких сейфів використовуються «замки високої безпеки»,Ключовий сейфовий замок сертифіковані на відповідність Державному стандарту ДСТУ EN 1300:2014. Згідно даного стандарту замки підрозділяються на чотири класи - А, В, С, Д. Перед присвоєнням замкам відповідного класу, вони проходять ряд складних випробувань - на кількість дозволених кодів відмикання (таємність), кількість циклів відкриття-закриття, вплив агресивних середовищ і т. д. Тільки після цього замки можуть бути використані у виробництві сейфів. При цьому чітко визначено, на який клас сейфів, якого класу замки і в якій кількості повинні бути встановлені.
      Механічний кодовий замок Для вогнестійких сейфів застосовуються замки іншого типу. Головним критерієм є можливість відкриття замку при впливі високих температур.
    Також дуже часто задається питання про доцільність застосування ключових або кодових замків. З точки зору стандарту - різниці немає. ДСТУ EN 1300:2014 розглядає ключ як матеріальний носій коду. В рамках одного і того ж класу замки ключові, механічні кодові та електронно-кодові мають рівнозначні захисні характеристики. Відмінність полягає в зручності використання і в деяких додаткових можливостях. Зокрема, ключові замки можуть мати в якості додаткової опції можливість перекодування під інший ключ. Електронно-кодові мають ще більш широкий спектр додаткових можливостей - затримка відкриття на певний час (таймерні заЕлектроний кодовий замокмки), блокування системи у разі триразового введення неправильного коду, наявність крім головного коду власника сейфа підлеглих кодів користувачів і т.д. Єдино, щодо механічних кодових замком висловимо суто суб'єктивну точку зору - вони не дуже зручні у використанні, вимагають уважності і навичок в роботі. Помилка на ½ поділки при наборі коду призводить до необхідності повтору всіх операцій з відкриття замку. Крім того, у процесі роботи вони періодично, але не рідше 1 разу на рік вимагають зміни коду через накопичення статичної помилки в їх работе. Взагалі, замки - це складні і дуже цікаві механізми, які можуть служити темою для окремої статті.

         Питання № 4
         Які види охорони необхідно застосовувати у випадку використання сейфів?

        Сейф дуже важливий, але не самодостатній елемент загальної системи безпеки. Жоден сейф не може безстроково протистояти злому або впливу небезпечних факторів пожежі. Завдання сейфа - надати охороні необхідний час для реагування на позаштатну ситуацію. Тому, сейфи необхідно застосовувати в комплексі з фізичною, пультовою і протипожежною охороною.

      Питання № 5
      Який клас зламостійкості сейфа є оптимальним для використання в офісі?

     Як вже зазначалося вище, задача сейфа забезпечити охорону необхідний час для вжиття заходів у разі спроби несанкціонованого доступу. Таким чином, в якості іншої усередненої рекомендації може служити застосування сейфів ІІ та ІІІ класів для експлуатації сейфів в обласних центрах і вище V - у разі заміського розташування. При зберіганні значних сум цінностей або особливо важливих документів застосування сейфів нижче V класу недоцільно в будь-якому випадку.

        Питання № 6
        Чим відрізняються імпортні сейфи від вітчизняних?

       Якщо коротко - дизайном т ціною. Зазвичай імпортні сейфи красивіше і дорожче (хоча це твердження досить суб'єктивно). В рамках одного і того ж класу вітчизняні та імпортні сейфи мають подібні захисні характеристики, так як випробовуються і сертифікуються по одному і тому ж стандарту - EN 1047 для вогнестійких сейфів і ДСТУ EN 1143-1:2014 - для зламостійкості.

         Питання № 7
         Як визначити оптимальну кількість сейфів для офісу?

      Дуже просто - необхідний, як мінімум, один вогнестійкий сейф для зберігання документів і один зламостійкий для зберігання цінностей. Далі кількість слід збільшувати, виходячи з чисельності персоналу, який повинен мати можливість індивідуального користування.

         Питання № 8
         Як упевнитися в характеристиках сейфа перед покупкою?

        Необхідно уважно вивчити і порівняти між собою, переконавшись, що вони відносяться до одного сейфа, наступні документи:
      1. Сертифікат на відповідність сейфа вимогам стандарту для певного класу злому-або вогнестійкості;
      2. Паспорт на сейф з інструкціями з експлуатації і монтажу;
      3. Паспорт на замки з інструкцією по експлуатації;
      4. Маркувальна табличка на внутрішній стороні дверей сейфа, на якій незмивним способом наноситься наступна інформація: дата випуску, клас сейфа за стандартом, виробник, модель, заводський номер.

      Питання № 9
      Чи обов'язково кріпити сейфи?

      Зламостійкі сейфи вагою до 1000 кг - так, понад - немає. Вогнестійкі сейфи не кріпляться з метою забезпечення можливості їх евакуації при пожежі.

        Питання № 10
        Де краще купувати сейфи?

       Перш за все, хочеться сказати, що при всій важливості ціни для будь-якої покупки не варто застосовувати її за відправну точку. Сейфи, пройшли складний набір випробувань, обладнані надійними замками, не можуть бути дуже дешевими. Сейф купляється на багато років. Його термін служби не менше 10 років. Тому, гнатися за ультранизькими цінами не варто. Краще звернути увагу на захисні характеристики. Виходячи з цього, сейфи краще вибирати в спеціалізованих магазинах або у підприємств-виробників. У цьому випадку можна розраховувати на професійну консультацію, відповідність сейфів заявленим характеристикам, гарантійне і післягарантійне обслуговування. Там, також, легше отримати знижку і / або спеціальні умови покупки.

        Питання № 11
        Чи варто купувати сейфи, що не мають сертифікат відповідності?

       Сертифікація сейфів відноситься до області добровільної сертифікації. Це означає, що сертифікувати сейфи чи ні - добра воля виробника чи торгуючої організації. Однак, як «на око» визначити захисні характеристики сейфа? Це не під силу навіть фахівцеві. Тому, щоб уникнути помилок, краще купувати продукцію з підтвердженими споживчими властивостями. Все інше - надія «на авось».

        Питання № 12
        Що таке депозитний сейф?

      Депозитний сейф (більш точну назву - депозитна система) - це сейф, в який цінності поміщаються без відкриття дверей через спеціальний приймальний блок. Класифікуються і випробовуються за EN 1143-2:2014. Неможливість відкриття сейфа користувачем під час експлуатації зводить до мінімуму спроби збройного пограбування - сейф не може бути відкритий примусово. Незамінний для випадків прийому готівкових платежів та їх інкасації.

        Питання № 13
        Що таке сейф із затримкою часу відкриття?

   Спеціальні сейфи, обладнані таймерних замками. Призначені для зменшення ризику доступу до вмісту сейфу примусово. Наявність таймерного механізму забезпечує затримку відкриття на час, необхідний охорони для вжиття заходів у разі спроби пограбування.

         Питання № 14
         Який має бути відповідь на Питання № 1 даної статті?

         Сподіваємося, що читач вже може відповісти на це питання сам.
    Колектив підприємства «Банкспецзахист» висловлює щиру надію, що наведені матеріали допоможуть усім бажаючим зрозуміти, що таке сейф і як його вибирати. Під час зростаючої кількості крадіжок і втрат цінностей в результаті пожежі, сейфове зберігання цінностей - просте і недороге рішення проблеми.
       Бажаємо всім достатку, процвітання і успіхів.

В розділ Статті ...


ТОП