Вибираємо сейф разом

Епіграф: Основна мета - якість, а прибуток прийде сам    
Питання про те, з яким сейфом можна не боятися за схоронність майна, дуже часто ставить покупця у тупик. Якщо вивчити доступну інформацію, то виявиться, що відомостей на цю тему не так вже й багато. Спеціальна література відсутня, немає відеоматеріалів. Навіть в Інтернеті важко знайти що-небудь корисне. З однієї пошукової системи в іншу переходять статті, в яких про одну і ту ж модель сейфу можна знайти як блискучі відгуки, так і найжорстокішу критику.
    Для початку потрібно визначитися з поняттям сейфа як такого. Так, Державний стандарт України ДСТУ EN 1143-1:2014, визначає сейф як "механічний захисний засіб для збереження цінностей, який у закритому положенні має хоча б одну з внутрішніх сторін менше одного метра" (якщо всі сторони більше метра - це вже сховище цінностей). Загальновизнаною серед фахівців є класифікація, за якою сейфи підрозділяються на зламостійкі та вогнетривкі. Існують моделі, що поєднують у собі обидві ці властивості, хоча вони на ринку України представлені дуже мало. За стереотипам, які вироблені художньою літературою, кінофільмами та іншими джерелами нетехнічної інформації, більшість людей уявляють сейф як потужний виріб, що має складні замки і здатний до протидії різним методам злому. Насправді це під силу тільки сейфам зламостійким. Це не означає, що вогнестійкі сейфи погані. Вони також є потрібними та якісними виробами. Просто призначення у них дещо інше."


    Вогнестійкий" або "протипожежний"   
  Щоб уникнути помилок, було б більш правильно називати "вогнестійкі" сейфи вогнестійкими металевими шафами. Виготовляються ці вироби з матеріалів, що мають низьку теплопровідність. Між сталевими листами обшивки розташовуються пористі теплоізолятори. Замки, зазвичай, використовуються не дуже складні. Але від сейфів цього типу високі зламозахасні властивості і не потрібні - вони повинні зберігати вміст від руйнівних факторів пожежі, а саме: високих температур, задимлення і підвищеної вологості. Як же переконатися, що обраний сейф дійсно вогнестійкий? Єдиний спосіб - попросити надати сертифікат, що підтверджує вищезгадані властивості. На внутрішній стороні дверей так само повинна бути встановлена ??табличка, на якій незмивною способом нанесена інформація про клас вогнестійкості сейфа. Він присвоюється на підставі проведених випробувань, методика яких включає в себе:     - Нагрів сейфа по температурному графіку пожежі;   - Падіння сейфа з умовної висоти на бетонну площадку (імітація обвалення перекриття);     - Повторний нагрів;    - Тепловий удар, при якому сейф різко нагрівають, а потім поливають водою (імітація гасіння пожежі).Якщо у результаті всіх випробувань температура всередині сейфа жодного разу не перевершила 170 ? С, то сейфу присвоюється клас Б (застосовується для зберігання паперів); 70 ? С - клас Д (застосовується для зберігання відеоматеріалів); ??50 ? С - клас ДІС (застосовується для зберігання магнітоносіїв).  У позначення класу вогнестійкості так само входить час, виражений в хвилинах, протягом якого сейф забезпечує відповідний ступінь цих властивостей. Зазвичай це 60, 120 або 240 хвилин.

 
Проти лома є прийоми
Жоден сейф не гарантує повного захисту від злому. Він є одним з елементів загальної системи безпеки, яка повинна включати в себе фізичну охорону об'єкта, наявність сигналізації та систему контролю доступу. Завдання сейфа, що володіє зламостійкі властивостями, - дати час охорони зреагувати і вжити заходів після проникнення "медвежатніков". Однак, випадки, коли "на справу" йдуть справжні фахівці - велика рідкість. Найчастіше спроби злому спрямовані на моделі сейфів, які можуть бути розкриті за допомогою звичайних інструментів. Доступ же до вмісту хорошого зламостійкого сейфа набагато складніше: необхідне застосування спецінструментів, обладнання для термічного різання і т.п., що супроводжується підвищеним шумом і задимленістю приміщення. Крім того, захисна оболонка такого сейфа - це не однорідна структура, а багатошаровий "пиріг", кожен шар якого ефективно бореться з конкретними знаряддями злому і, отже, змушує зловмисників нести на собі цілу майстерню. Набагато безпечніше для них транспортувати сейф в затишне місце і вже там розкривати його. Але це теж не так просто - сейфи досить важкі, а які мають вагу менше 1 тонни обов'язково передбачають можливість надійного кріплення до підлоги. Окремою і найбільш складною частиною конструкції сейфа є двері і замки, тому як вони найбільш уразливі. Тому захисна оболонка двері значно потужніше, ніж корпусу. Замикання відбувається за допомогою ригельної системи, яка приводиться в дію поворотом рукоятки або штурвала. Ригеля блокують двері у чотирьох напрямах, надійно утримуючи її в корпусі навіть у разі зрізання петель. Механізм замикання передбачає різні пастки, які блокують ригельна систему при спробі доступу до замків.

Переломним моментом для України в питаннях виробництва та експлуатації зламостойкості сейфів став 2001 рік. У цьому році вступила в дію група стандартів ДСТУ EN 1143-1:2014 та ДСТУ EN 1143-2:2014 "Засоби безпечного зберігання", які визначали основні вимоги до конструкції та випробувань на клас опору до злому сейфів і замків високої безпеки. До цього в Україні не було критерію чисельної оцінки протівовзламних характеристик сейфів. ДСТУ EN 1143-1:2014 "Сховища, двері сховищ. Сейфи і АТМ сейфи". Вимоги, класифікація та методи випробувань на стійкість до злому ", дав виробникам об'єктивні критерії для виробництва зламостійкості сейфів, а так само для їх випробувань в незалежних лабораторіях. Стандарт ввів чітку класифікацію сейфів за опором до злому: з нульового по десятий клас. Класи присвоюються на підставі випробувань, у ході яких визначається чисельна величина опору Vr, об'єктивно враховує характеристики застосовуваних інструментів і час, необхідний для часткового або повного доступу всередину сейфа. Чи можна довіряти результатам, отриманим у випробувальних лабораторіях? Зі всією відповідальністю можемо дати ствердну відповідь щодо Київських лабораторій, як найбільш виробники йдуть на додаткові витрати по їх випробуванню та сертифікації, щоб мати право встановлювати їх на сейфи. Який клас опору злому при виборі сейфа є оптимальним? Для банків це питання вирішене відповідною Постановою НБУ, в якому сума збережених цінностей чітко співвіднесена з класом сейфа. Для решти споживачів питання дещо складніше, у зв'язку з недосконалістю вітчизняної страхової системи. Так, за кордоном страхові компанії диктують своїм клієнтам конкретні класи та моделі сейфів для страхуються цінностей. У нас поки можна лише умовно порекомендувати до застосування в охоронюваних приміщеннях виробів II, III класу - для вартості цінностей в еквіваленті до $ 30 тис. і V класи - до $ 60 тис. У всіх інших випадках доцільно вибирати сейфи більш високого класу (все це відноситься до випадку наявності охоронної сигналізації). Купуючи зламостійкий сейф необхідно переконатися у наявності відповідних сертифікатів на сейф і замки, а так само звірити дані сертифіката з інформацією на металевій табличці, встановленій на внутрішній стороні дверей. На ній незмивним способом повинні бути вказані модель сейфа, виробник, клас опору до злому, рік випуску, номер технічних умов та код органу сертифікації.    

ПИТАННЯ - ВІДПОВІДЬ

Тепер, на підставі цієї інформації спробуємо відповісти на ряд питань, пов'язаних безпосередньо з придбанням сейфа.
 

Питання № 1: Який тип сейфа вигідніше вибрати?

Якщо загроза пожежі на об'єкті істотно перевершує вірогідність несанкціонованого доступу, то доцільно зупинити свій вибір на вогнестійких сейфах. Якщо ж потрібно зберегти цінності від зловмисників, то вибір однозначний - зламостійкий сейф, тим більше, що більшість зламостійких сейфів можуть служити короткочасним захистом при локальній пожежі. В обох випадках слід обов'язково звернути увагу на наявність відповідних сертифікатів. Чого варто побоюватися більше - пожежі або розкрадання - складно сказати. Офіційна статистика стверджує, що значно частіше цінності втрачаються від дії вогню, ніж в результаті крадіжки. Спростувати ці дані ми не можемо, однак сумніви в їх точності все ж є. Справа в тому, що рішення про придбання сейфів часто приймається споживачем вже після того, як він зазнав збитків. За всі роки роботи ми не пригадуємо випадку, коли покупець сказав: "У мене була пожежа, хочу купити вогнестійкий сейф". А ось скаргу: "Нас обікрали" доводилося чути багато разів.

Питання № 2: Де купувати сейфи?
Тільки у виробника або ж у спеціалізованому магазині. Справа не тільки в тому, що зменшується ймовірність купити замість сейфа красиву підробку. Головне, що можна отримати вичерпну характеристику придбаних виробів, установлених на них замків і допустимих граничних умовах експлуатації. Сейфи і замки - це складні з інженерної точки зору конструкції. Їх не можна вибирати, грунтуючись на консультаціях продавця господарського магазину. Спеціалізовані підприємства витрачають багато часу і сил на підготовку своїх менеджерів. Наприклад, на нашому підприємстві працівник отримує право самостійно спілкуватися з замовником тільки через 1-2 роки роботи під керівництвом більш досвідченого колеги.

Питання № 3: Якщо необхідний тип сейфа визначений, який зразок вибрати - вітчизняний або зарубіжний?

За наявності відповідних вітчизняних сертифікатів споживчі властивості імпортних і вітчизняних сейфів досить близькі. Відмінність полягає лише в дизайні і ступеня разрекламованості торгової марки.

Питання № 4: Чи можна купувати не випробувані і не сертифіковані зразки?

Відповідь категоричний: ні! Не можна купувати вироби, захисні властивості яких не перевірені і тому не відомі. Проте дозволимо собі зробити одне застереження. Якщо у покупця немає грошей для придбання повноцінного обладнання, все ж краще для зберігання цінностей застосувати недорогий сейф (точніше - металева шафа), ніж ящик письмового столу. Але навіть якщо Ви зупинили свій вибір на несертифікованої моделі, краще придбати її у виробника, в асортименті якого є сертифіковані вироби. Це свідчення того, що на такому підприємстві вже налагоджено виробництво, мається підготовлений персонал, діє контроль за якістю продукції, що випускається. І звичайно ж, досвід конструювання та виробництві вогне - і зламостійких сейфів переноситься на всі інші вироби.

Питання № 5: Які, крім описаних вище, існують ще типи сейфів?

Класифікація, яка підрозділяє сейфи на вогне - і зламостійкі є практично вичерпною. Однак існує ще формальна градація сейфів за місцем їх установки і прикладному призначенням.

Конторські сейфи (точніше - металеві шафи) - застосовується для зберігання документів і цінностей в офісах. Назва "сейфи" отримали за зовнішню схожість з сейфами. Конторські сейфи мають більш потужні замикаючі пристрої, ніж звичайні металеві шафи для документів. На Україні має дуже широке поширення.

Збройні сейфи (мисливські) - призначені для зберігання мисливської зброї. Конструкція визначена не ГОСТом, а вимогами МВС. Збройні сейфи виготовляються з сталі товщиною не менше 3-х мм, має внутрішнє відділення для патронів і можливість кріплення до підлоги.

Сейфи стінові - для вмонтування в стіну або підлогу. Зазвичай їх вогне - і зламостійкі характеристики багато у чому залежать від способу кріплення до будівельних конструкцій. Часто сейфи стінні називають тайниками, що не зовсім вірно, тому після вмонтування його маскування залежить від фантазії споживача, в той час як сейф-тайник - це комплекс заводського виготовлення, що включає в себе сейф і пристрій, яке приховує його. В асортименті ТОВ «Банкспецзахист» такі вироби є.

Сейфи меблеві - призначений для установки і кріплення всередині меблів.

Дата-сейф - різновид вогнестійкого сейфа, призначеного для зберігання носіїв інформації. Дуже дорогий й наукомісткий виріб, який охороняє вміст не тільки від високих температур, але і від впливу електромагнітних полів.

Депозитний сейф - призначений для внесення цінностей і грошей всередину сейфа минаючи процес відкривання дверей. Депозитні сейфи цікаві для підприємств, що мають великий прихід готівки - прибуткових кас, бензозаправних станцій, великих магазинів. Депозитні сейфи забезпечують не тільки схоронність вмісту, але й безпеку касирів - на них безглуздо нападати, тому що вони не має доступу до цінностей.

Депозитні чарунки (індивідуальні сейфи) - призначені для зберігання в банку цінностей юридичних і фізичних осіб. Оснащуються замками, які відкриваються одночасно користувачами чарунки і співробітником банку. Депозитні сейфи встановлюються в сховищі або сертифікованому сейфі.

Питання № 6: Де можна отримати більш детальну інформацію про сейфи?
На всі питання, що стосуються як сейфів, так і інших видів обладнання для безпечного зберігання можна отримати відповіді за тел. 576-24-34 (багатоканальний) або на постійно діючій виставці за адресою: м. Київ, вул. Дяченко, 20-Б, ТОВ "БАНКСПЕЦЗАХІСТ".

 

 

У розділ Статті...


ТОП