Все про депозитні чарунки (індивідуальні сейфи)


   Епіграф: Щоб не втратити своє багатство треба користуватися правилом чотирьох «Б» - Бережливість Бережливо Береже, що Бережеться

    Здача в оренду депозитних чарунків (індивідуальних сейфів) є однією з найбільш затребуваних банківських послуг. По-перше, на відміну від інших засобів безпечного зберігання, вони швидко окупаються. По-друге, VIP-послуга привертає до банківської установи VIP-клієнтів. По-третє, важко розраховувати на статус респектабельного банку, не надаючи найважливішу банківську послугу.

    Нормативні документи, пов'язані ї експлуатацією депозитних чарунок 
   В даний час існуюча нормативна база не регламентує конструкцію депозитних сейфів. Тому, співробітники банків, що відповідають за їх придбання та експлуатацію, стикаються зі складною проблемою вибору необхідних моделей. Цілком очевидно, що помилка на цій стадії може призвести до збитків для банку.
    Суттєвою допомогою у виборі депозитних чарунок може служити досвід, накопичений виробниками за роки роботи. Підприємство «Банкспкцзахист» є переможцем конкурсу «Кращі комплексні рішення щодо технічної захіщеності та засобів безпечного Зберігання цінностей у банках» за версією журналу «Банкір» у 2011 році. У статті ми намагалися відійти від самореклами, а поділитися знаннями, описуючи у загальному вигляді взаємозв'язок роботи депозитарію в цілому з конструкцією депозитних чарунок.

    Визначення депозитної чарунки (індивідуального сейфу) як засобу безпечного зберігання.

   Вікіпедія дає наступне визначення депозитної чарунки: «депозитарна чарунка (банківська чарунка, індивідуальний банківських сейф, абонентський сейф) - сейф у банку, здаваний клієнтам у найм з метою зберігання цінностей: грошей, цінних паперів, речей і документів». Ми вважаємо це визначення правильним, але не зовсім повним. Розміщуючи свої цінності в орендованому сейфі, клієнт зацікавлений не тільки в їх безпечному зберіганні, але і в конфіденційності. Тобто ні банк, ні треті особи, крім випадків обговорених у законі, не повинні мати можливість без відома користувача ознайомитися з вмістом чарунки. Тому, наведене вище визначення, з нашої точки зору, необхідно доповнити словами: «конструкція чарунки (сейфу) повинна виключити несанкціоновану орендарем можливість ознайомлення з її вмістом». Це дуже тонкий момент, від розуміння якого залежить вибір конкретних моделей чарунок, їх інтеграція в систему контролю доступу, облік відвідувань та ін. 
    Недооцінка цієї складової в роботі депозитарію може завдати істотної шкоди для його успішного функціонування. Так, що все, як завжди, починається з визначення - «як корабель назвете, так він попливе».

    Нормативні документи, пов'язані з депозитними чарунками (індивідуальними сейфами). 
    Зазвичай нормативні документи поділяють на дві групи - визначають конструкцію і правила експлуатації депозитарію. На превеликий жаль, в даний час в Україні відсутні загальнодержавні або відомчі нормативи, що визначають конструкцію і характеристики депозитних чарунок. Кожен виробник випускає їх, виходячи зі свого досвіду і розуміння питання. 
Якщо підприємство-виробник добре розбирається в своїй справі, воно обов'язково повинно враховувати в конструкції чарунок:
- їх адаптацію з системою контролю доступу;
- можливість швидкого і недорогого відновлення працездатності чарунки в разі втрати всіх ключів клієнта або його неявки після завершення терміну оренди;
- можливість видачі клієнту на руки всіх ключів без збільшення вартості аварійного відкриття і заміни замків. 
Як бачите, знову між конструкцією чарунки та її успішною експлуатацією простежується чіткий взаємозв'язок. Правила експлуатації депозитних чарунок частково врегульовані нормативної бази Національного банку України та МВС. Відразу обмовимося, що вимога НБУ обов'язкові для всіх банків, а МВС - тільки для тих, які вони охороняють. До найбільш важливим вимог Національного банку відноситься необхідність установки депозитних чарунок (індивідуальних сейфів) у сертифікованих на відповідність ДСТУ EN 1143-1:2014 сейфах або сховищах. При цьому вибір конкретного класу опору злому залишається на розсуд керівника банківської установи, який несе персональну відповідальність за безпеку експлуатації депозитарію. Нормативна база МВС має деякі відмінності в разі сейфового розміщення депозитних чарунок. НБУ розглядає приміщення, в якому розташовуються сейфи з чарунками як передсховище, яке виконується по загальнобудівельним нормативам; МВС - як сейфову кімнату, зі всіма витікаючими з цього вимогам щодо її зміцнення. 

    Вибір засобів безпечного зберігання для розміщення депозитних чарунок (індивідуальних сейфів).
   Як вже обговорювалося вище, в Україні немає нормативної бази по конструкції депозитних чарунок. Відповідно, немає механізму проведення їх випробувань та сертифікації. Більш того, депозитні чарунки не мають серйозних захисних характеристик - це спосіб розмежування доступу до їх вмісту між користувачами. Чарунки не можуть протистояти злому із застосуванням спеціальних інструментів. Саме тому Національний банк України вказав на необхідність розміщення депозитних чарунок у сейфах або сховищах, сертифікованих на відповідність ДСТУ EN 1143-1:2014.
Далі проаналізуємо обидва варіанти з точки зору економічної вигоди, безпеки і конструктивних особливостей.

    Розміщення депозитних чарунок (індивідуальних сейфів) у сховищі
    Чарунки виготовляються звареними між собою по кілька штук (зазвичай від 2 до 25) в так звані депозитні стійки (шафи). У сховищі виставляються в ряд з компенсацією нерівностей підлоги. Доцільно, якщо конструкція стійок передбачає можливість їх механічного кріплення між собою. Дана вимога не є обов'язковою, але дозволяє красивіше виставити чарунки і дещо підвищує безпеку експлуатації за рахунок збільшення маси виробу. Позитивним моментом в розміщенні чарунок у сховищі є, безумовно, можливість раціонального використання корисного об'єму приміщення - в сховище можна розмістити більше чарунок ніж у сейфах. Недоліком є ??високі витрати по споруді сховища. Крім того, будь-яке будівництво, практично, неможливе у діючій банківській установі, має багато «головних болів» по ??проектуванню, розрахунку допустимих навантажень на грунти, будівельні конструкції та ін.

    Розміщення депозитних чарунок (індивідуальних сейфів) у сертифікованому сейфі.     
    Дуже зручний варіант для депозитаріїв, який містить до 300-400 чарунок. Сейфи виготовляються у заводських умовах. Їх занос і кріплення на об'єкті абсолютно не заважають роботі банку. З точки зору реальної безпеки розміщення чарунок в сейфах більш переважно. Сейфи та сховища класифікуються і випробовуються за одним стандартом ДСТУ EN 1143-1:2014 і в рамках одного класу мають близькі захисні характеристики (у сейфів навіть вище, тому що вони проходять на два випробування більше, ніж сховища). Однак, в критичній ситуації, при несанкціонованому доступі в сховище, відкриттю можуть підвергнутися відразу всі «беззахисні» чарунки. У разі застосування сейфів - тільки частина. Крім того, чарунки в сейф можуть бути уварені, що також позитивно впливає на безпеку їх експлуатації. Розміщення чарунок в сейфах зазвичай істотно дешевше, ніж в сховище. І останній аргумент на користь використання депозитних чарунок у сейфах - якщо з будь-якої причини робота депозитарію не пішла (або відділення закривається) сейф з чарунками завжди можна перевезти в іншу філію. З сховищем таке не можливо.

    Розміри депозитних чарунок (індивідуальних сейфів) і переносні бокси
    Вибір розмірів чарунок в одному депозитарії є одним з найважливіших етапів у підготовці до практичної роботи. Ширина і глибина депозитних чарунок, зазвичай, становить 350х450мм, виходячи з можливості розміщення документів формату А4. Визначення потреби в чарунках різної висоти - питання більш складне, вимагає вивчення потенційної клієнтської бази. 
В даний час статистика показує, що більш затребуваним може бути наступний варіант комбінації:
- чарунки висотою 50-80 мм - 5%;
- чарунки висото 90-150 мм - 20%; 
- чарунки висотою 180-250мм - 40%;
- чарунки висотою понад 300 мм - 35%.
Наполеглива рекомендація всі чарунки висотою до 400мм комплектувати переносними боксами. Виходячи з вимог НБУ у кожному депозитарії повинна бути обладнана спеціальна кімната (або відокремлена частина сховища), в якій клієнт може працювати з вмістом чарунки без стороннього контролю. У самому ж депозитарії можуть бути встановлено відеоспостереження або присутні співробітники банку. Тому, логічно випливає необхідність використання боксів для перенесення цінностей від чарунки до ізольованого приміщення. Крім того, необхідно враховувати, що депозитна чарунка не герметична і дрібні предмети, теоретично, можуть потрапити в конструктивні зазори.
Бокси можуть бути придбані у виробника депозитних чарунок або куплені самостійно. У більшості випадків вони випускаються стальними. Підприємство «Банкспецзахист», крім сталевих боксів, випускає картонні (не менш надійні, але більш легкі).

    Замки для депозитних чарунок (індивідуальних сейфів) та їх вплив на експлуатацію депозитарію.
     Вибір замків є найбільш важливим у прийнятті рішення щодо застосування конкретних моделей депозитних чарунок. На цьому етапі фактично визначається система контролю доступу, спосіб і вартість аварійного відкриття чарунок у випадку втрати клієнтських ключів, експлуатаційні витрати в роботі депозитарію, заставні суми.  
Найбільшого поширення в Україні отримали ключові варіанти замків. Незалежно від кількості ключових свердловин - однієї або двох - відкриття замку проводиться послідовним поворотом ключів клієнта та адміністратора (якщо ключова свердловина одна, то вони використовують її по черзі). Значно меншого поширення мають моделі з розблокуванням замку з комп'ютера адміністратора та відкриттям-закриттям ключем клієнта. Це пов'язано з більш високою вартістю чарунок і необхідності купувати програмне забезпечення.

    До цього моменту описання йшло у загальних рисах. Враховуючи важливість питання вибору замків, перейдемо до конкретики. Існують дві схеми поводження з ключами клієнта. У першому випадку, клієнту видається на руки один ключ, у другому - два (у банку не залишається дубліката). Найбільшою проблемою в процесі експлуатації є втрата клієнтом ключів або його неявка після завершення терміну оренди. З цієї точки зору перший варіант більш популярний, тому що не потребує аварійного відкриття чарунки. Вона відкривається другим ключем і виконується заміна замку сервісною службою виробника. Однак, цей варіант вкрай незручний для клієнта. По-перше, якщо він довіряє комусь користуватися своєю чарункою, то йому треба постійно обмінюватися ключем з другим орендарем. По-друге, у клієнта немає впевненості в тому, що співробітники банку, без його відома, не ознайомляться з вмістом чарунки з метою передачі інформації третім особам. Цей фактор може істотно знизити кількість потенційних клієнтів. Таким чином варіант, коли орендарю видаються на руки обидва ключі, є для нього більш кращим. А як же бути з аварійним розкриттям у разі відсутності клієнтських ключів? Ось тут своє вагоме слово повинні «сказати» замки. Більшість вітчизняних виробників використовують двохключові замки фірм "STUV" (Німеччина) або "MAUER" (Німеччина). Незалежно від кількості ключових свердловин - одна або дві, механізм їх замикання знаходиться за дверима чарунки. Тому, у разі аварійного відкриття, потрібно чи відкриття відмичками (що дуже дорого), або висвердлювання через двері частині замку, яке блокує пересування сувальд. Природньо, після такої операції потрібна заміна не лише замку, але й двері. І ще не факт, що нові двері підійдуть для чарунки і відтінок декоративного покриття точно співпаде. Виходячи з досвіду роботи підприємства «Банкспецзахист», крім цих замків, за погодженням із Замовником, комплектує чарунки замками виробництва "ABLOY" (Фінляндія) та "MLS" (аналог "SERGENT and GREENLIF" (США). Ці замки мають конструкцію, яка дозволяє проводити аварійне відкриття клієнтської частини механізму без пошкодження дверей чарунки. Частина замку, що відкривається ключем адміністратора, при цьому взагалі не змінюється. Замок "MLS" має ще одну дуже корисну опцію - перекодування на нові ключі клієнта. У цьому випадку при втраті одного ключа немає необхідності в заміні замку - достатньо придбати новий комплект ключів.

    Дизайн депозитних чарунок
    Депозитарій, по своїй суті, є VIP об'єктом. Ним користуються люди, яким є, що зберігати. Цілком очевидно, що він має виглядати гідно. З цього випливає необхідність ознайомитися із зовнішнім виглядом придбаних виробів. Як мовиться, на смак і колір - товаришів немає. Але, все одно, треба скласти свою суб'єктивну думку. Дуже неестетично виглядає, коли блоки чарунок мають різні габаритні розміри, коли дверцята стоять з перекосом або по-різному встановлені замки. В якості оздоблювальних матеріалів більшість виробників застосовують лакофарбове або полімерне порошкове покриття. У другому випадку, виріб набуває вищі зносостійкі властивості, Однак, наша точка зору, що варіант використання емалей більш функціональний. Сучасні методи нанесення дозволяють надати їй достатню твердість, а, в разі необхідності виконання ремонту на місці, порошкове покриття не відновляється. Також варто відзначити, що іноді зустрічається використання в якості оздоблювального матеріалу, нержавіючої сталі. Однак, дане технічне рішення, застосовується вкрай рідко через високу вартість.

     Вартість депозитних чарунок (індивідуальних сейфів)
    На жаль, дуже часто питання вартості депозитних чарунок, є визначальним у виборі конкретної моделі. Боячись викликати гнів керівництва, виконавці намагаються придбати щось подешевше, без урахування споживчих властивостей, експлуатаційних витрат, можливостей сервісу, зовнішнього вигляду та ін. Питання ціни, безумовно, дуже важливий. Однак, завжди хочеться запитати покупця, який ще, не почавши ознайомлення з товаром, запитує ціну і просить запропонувати найдешевшу комплектацію: «На якому автомобілі Ви їздите? Чому це не старий «Запорожець», він же дешевше? »Ах-некрасиво! Ах - незручно! Ах - небезпечно! Ах - не відповідає статусу! Ах - ламається! ». Так чому аналогічні аргументи при придбанні депозитарію відходять на другий план? Ціна депозитної чарунки залежить від двох головних складових - її розміру і замків, які використовуються. Чим більше розмір - тим чарунка дорожче. Про специфіку вибору замків, їх вплив на працездатність і на витрати експлуатації депозитарію в цілому йшлося вище. Тому, краще спочатку визначити чітке технічне завдання, а потім перейти до порівняльного аналізу цін між різними виробниками. 

 Колектив підприємства «Банкспецзахист» висловлює щиру надію, що матеріали, викладені у цій статті, сприятимуть прийняттю виважених рішень Покупцем і дозволять вибрати той конструктив депозитних чарунок, які найбільш повно відповідають їх вимогам з ефективної експлуатації депозитарію.

 

В розділ Статті...


ТОП