Детектори валют. Основні види детекцій

   Будь-яка країна світу вкладає колосальні гроші в розробку унікальних властивостей захисту своєї валюти. Історія появи фальшивих грошей почалася одночасно з появою перших грошей, і впродовж всієї історії їх існування, не зникають гроші сумнівного походження. Практично у всіх країнах підробка грошей каралася дуже суворо - аж до страти. Ну і ці жорсткі заходи не зупиняли "фахівців". На сьогоднішній день, завдяки технічному прогресу, комп'ютерній техніці, доступності інформації, ситуація абсолютно не змінилася. Гроші підробляли, підробляють і, напевно, будуть підробляти завжди.
   Яким же чином захистити себе і свої фінанси від втрат? Можна, наприклад, купюру потерти пальцями, подивитися на світ, через лупу, навіть лизнути. А після всіх цих маніпуляцій скористатися детектором валют (банкнот).

   Детектор валют (банкнот) - обладнання для перевірки справжності грошей. Залежно від способу перевірки поділяються на два основні класи - просмотрові та автоматичні.

  Просмотрові детектори валют (банкнот) - призначені для візуальної перевірки грошових знаків (банкнот). На жаль, якість перевірки банкнот безпосередньо залежить від кваліфікації і досвіду працюючого з приладом. Ці детектори здатні лише допомогти побачити ті чи інші захисні мітки, а визначити достовірність грошей перевіряючий приймає самостійно. Крім того, без спеціальних навичок і знань переглядовій детектор може стати просто іграшкою.
  У свою чергу просмотрові валют (банкнот) від типу освітлювача і способу контролю поділяються на два основні види - ультрафіолетові та інфрачервоні.

Ультрафіолетові (УФ) просмотрові детектори валют

Ультрафіолетові (УФ) просмотрові детектори валют призначені для визначення люмінесцируючого зображення, ниток і волок в ультрафіолетовому світлі. Даний вид захисту банкнот забезпечується за рахунок введення до складу паперу спецречовин і фарб, які не світяться в УФ діапазоні. При даному способі перевірки справжня купюра світитися не буде, а фальшива навпаки відображає ультрафіолет. Даний вид перевірки банкнот не рекомендується використовувати як основну детекцію, тому як для фальшивомонетчиків цей захист  вже не являється таємницєю. УФ детектори дозволяють визначити лише дуже "грубі" фальшивки.
   Однак УФ детекциєю не варто нехтувати. Завдяки великому асортименту універсальнихУльтрафіолетовий детектор валют детекторів, які, крім усього, оснащені вбудованими збільшувальними лінзами і лупами, магнітними датчиками, лампами нижнього і верхнього білого світіння. Комплекний аналіз купюри, як правило, дає безпомилковий результат.
  УФ детекция явлется невід'ємною опцією в автоматичних детекторах валют, а в лічильниках банкнот (купюро-рахункових машинах) є самим грубим першим фільтром для виявлення фальшивих купюр.

  Рекомендується використовувати ультрафіолетові детектори з УФ лампами великої потужності або з більшою кількістю ламп. У даній комплектації краще видно УФ образ банкноти і менше напружуються і втомлюються очі перевіряючого.

Інфрачервоні (ІЧ) просмотрові детектори валют

Інфрачервоні (ІЧ) просмотрові детектори валют відносяться до одних з найбільш надійних приладів для визначення фальшивих грошей. Перевірка банкнот в ІЧ діапазоні практично повністю підтверджує справжність банкнот. Технологія викорІнфрачервоний детектор валютистання інфрачервоного захисту (нанесення метамерній фарби) занадто дороге виробництво, завдяки чому випуск таких банкнот стає "нерентабельним".  АЛЕ! Факти випуску і таких банкнот відомі, тому перевіряючому необхідно знати особливості нанесення даной фарби на певні купюри. Абсолютно кожна купюра будь-якої країни світу проходять захист спеціальними метамерними фарбами. Завдяки цьому певні фрагменти кюпюри в ІЧ діапазоні будуть видні, а ті, на які мітки не наносилися, видні не будуть.
    Всі прилади мають, як правило, вбудований дисплей (ЕПТ, РК). Можливий  варіант підключення приладу до монітора ПК. Додатково оснащені вбудованими збільшувальними лінзами і лупами, магнітними датчиками, лампами нижнього і верхнього білого світіння. Для визначення правильності образу банкноти в ІЧ діапазоні використовуються довідники "Інфрачервоний і магнітний захист банкнот".

                              Автоматичні детектори валют (банкнот)
Автоматичні детектори валют (банкнот) призначені для перевірки грошей в Автоматичний детектор валютавтоматичному режимі. Здійснюють перевірку банкнот за кількома параметрами - геометричним, аналіз фарби, ультрафіолетовим, інфрачервоним і магнітним мітках, оптичної плотності та  іншим параметрам. Перевірка грошей на автоматичних детекторах  не потребує  від перевіряючого ніякої спеціальної підготовки. Купюра втягується в прилад, далі проходить через декілька датчиків, після чого детектор дає сигнал про справжність купюри (світловий, звуковий, тестовий на моніторі).

Автоматичні детектори бувають моновалютні  (налаштовані на одну валюту) і мультивалютні (налаштовані на кілька валют). Абсолютно всі моделі детекторів надають вичерпну інформацію про результати перевірки (номінал, кількість, загальну суму).

Які види детекцій існують?

Детекція розміру (по геометричним параметрам)
На смотрових  детекторах є  розмірна лінійка (шкала), яка визначає відповідність розмірів купюри, яка перевіряється до справжньої. Цією детекцією також користуються при визначенні платоспроможності грошей при відриві частини купюри.
Автоматичні детектори мають вбудовані оптичні датчики геометричних параметрів. Виявивши невідповідність перевіряємої  купюри детектор відразу повідомить про помилку.

Детекція оптичної щільності
Цей вид детекції широко застосовується в лічильниках банкнот  та автоматичних детекторах валют. Оптичні датчики налаштовуються на попередню перевірену купюру. Якщо щільність відмінна приблизно в 2 рази, обладнання сигналізує про помилку. У сучасному обладнанні використовуються багаторівневі датчики щільності банкнот. Це означає, що зношена і свіжонадруковані купюра відрізняються по оптичній щільності.

Детекція магнітних міток
Цей вид захисту банкнот являє собою феромагнітні пігменти, що мають магнітні властивості. Ці вкраплення  неможливо розгледіти неозброєним оком. Для їх визначення існують спеціальні датчики, як правило, розташовані в корпусі детектора. Потерши банкноту об датчик  тією частиною купюри, де розташовані магнітні мітки, детектор реагрує  звуковим сигналом. У разі відсутності міток звук відсутній. Для визначення місця знаходження магнітних міток  використовують довідники "Інфрачервоний і магнітний захист банкнот".

Зображення магнітних міток на EURO


ТОП